لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تعاونی در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج ثبت شرکتهای تخصصی در کرج
ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج ثبت شرکت ساختمانی عمرانی در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج افزایش سرمایه شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج ورود و خروج شریک در کرج
تماس با ما

تفاوت اساسنامه و شرکت نامه چیست ؟


 اساسنامه سندی می باشد که به شرکت اعتبار می بخشد و در آن راه و روش ها و دستورالعمل ها و دارایی شرکت هدف و نحوه فعاليت و وظايف هر کدام يک از اعضاء شرکت و هيئت مديره و مجامع عمومى و بازرسان شرکت و تعداد مديران و شیوه انتخاب و مدت مأموريت و شیوه تعيين جانشين مديرانى که فوت يا کناره گیری نموده اند و يا محجور و ورشکسته مى‌شوند مشخص مى‌گردد و کليه مواد آن را اعضا بایستی رعایت کنند و رعایت آن لازم‌الرعايه است و همان‌طورى که در زندگى يک شخص حقيقى سجل يا شناسنامه او سبب هويت و اعتبارش مى‌شود در شخص حقوقى نيز اساسنامه به او هويت و اعتبار مى‌دهد و حدود اختيارات و وظايف مديران و ميزان مسؤوليت آن ها و چگونگى عملکرد آن ها در آن درج می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اساسنامه شرکت  به مقاله آن مراجعه نمایید .

نکات اساسنامه شرکت

طبق ماده8 لایحه اصلاحی مصوب 24/12/1348 اساسنامه بایستی دربردارنده مدارکی به شرح ذیل باشد.

 1. نام شرکت.
 2. موضوع شرکت به‌صورت واضح و روشن.
 3.  مدت شرکت، در صورتی که شرکت به منظور مدت زمان خاصی تشکیل شده باشد.
 4. مرکز اصلى شرکت و محل شعبه آن در صورتى‌که تأسيس شعبه مورد نظر باشد.
 5. مبلغ سرمايه شرکت و تعيين وجوه نقدى و غيرنقدى آن.
 6. تعداد سهام بى‌نام و با نام و مبلغ اسمى آن.ها و در صورتی که تشکیل سهام ممتاز مورد نظر باشد تعيين تعداد، خصوصيات و امتيازات اين‌گونه سهام.
 7. تعيين مبلغ پرداخت شده هر سهم و شیوه دریافت بقيه اسمى هر سهم و مدتى که بايستی دریافت شود که البته اين مدت بيشتر از ۵ سال نمى‌باشد.
 8. شیوه انتقال سهام با نام.
 9. شیوه تبديل سهام با نام به سهام بى‌نام و بالعکس
 10. در صورت پيش‌بينى امکان صدور اوراق قرضه، ذکر شرايط و ترتيب آن ها.
 11. شرايط و ترتيب افزايش و کاهش سرمايه شرکت.
 12. مواقع و ترتيب دعوت مجامع.
 13. مقررات راجع به حد نصاب لازم به منظور تشکيل مجامع عمومى و ترتيب اداره آن ها.
 14. تعداد مديران و چگونگی انتخاب و مدت مأموريت و چگونگی تعيين جانشين براى مديرانى که فوت نموده و يا استعفاء مى‌کنند يا از جانب قانون ورشکسته، برکنار و يا ممنوع مى‌گردند.
 15. تعيين وظايف و حدود اختيارات مديران.
 16. تعداد سهام تضمينى که مديران بايد به صندوق شرکت بپردازند.
 17. ذکر اين که شرکت داراى چند نفر بازرس خواهد بود و چگونگی انتخاب و مدت مأموريت آن ها.
 18. تعيين آغاز و پايان سال مالى شرکت و موعد تنظيم ترازنامه و حساب سود و زيان و تسليم آن به بازرسان و مجمع عمومى سالانه.
 19. چگونگی انحلال اختيارى شرکت و ترتيب تصفيه امور آن.
 20. چگونگى تغيير اساسنامه.

تفاوت اساسنامه و شرکت‌نامه

هویت شرکت های تجاری اساسنامه می باشد. در اساسنامه هر شرکت مشخصات آن از قبيل اسم و موضوع و هدف و سرمايه و مديران و نحوه انتخاب و وظايف و اختيارات آن ها و چگونگى تعيين جانشين در مواردى که بعضى از آنها فوت نموده و يا ورشکسته شده و يا استعفاء کرده و يا صلاحيت او گرفته شده باشد، معين و مشخص مى‌شود و به‌طورکلى عملکرد ها  و راه و روش های  شرکت در آن ذکر می شود و محتوای آن به منظور همه شرکاء لازم‌الرعايه است یعنی کلیه اعضای شرکت بایستی آن را رعایت نمایند و رعایت آن از الزامات می باشد.) و همه شرکت‌ها بايستی دربردارنده اساسنامه‌اى باشند .

ولی شرکت‌نامه مختص شرکت‌هاى با مسؤوليت محدود، تضامنى و نسبى مى‌باشد و شرکت‌هاى سهامى و تعاونى نيازى به شرکت‌نامه ندارند و شرکت‌نامه‌ هم نوعی سند رسمى می باشد که بين دو يا چند شريک جهت تشکيل شرکت تجارتى تنظيم مى‌ گردد و مطابق قانون تجارت (ماده ۱۹۷ قانون تجارت) بعد از آن که شرکت تشکيل و راه اندازی شد.

در همان ماه اول بايستی خلاصه شرکت‌نامه و پیوست های آن به وزارت دادگسترى ارسال گردد و اين سند دارای اعتبار و مستحکمی مى‌باشد که مندرجات آن در واقع، بخشی از اساسنامه شرکت می باشد که به طریق قوه قضائيه چاپ و منتشر گرديده، و در اختيار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکيت صنعتى قرار مى‌گيرد و به‌ طریق مؤسسين تنظيم مى‌ گردد و به طور معمول چکیده ای از شرکتنامه که در بالا عنوان شده است در آن قید می شود.

نکات مهم شرکتنامه 

 1. نام شرکت.
 2. موضوع شرکت.
 3. سرمايه شرکت اعم از نقدى و غيرنقدي.
 4. ميزان سهم‌الشرکه هرکدام يک از شرکاء.
 5. تاريخ تشکيل شرکت و مدت آن.
 6. اسامى شرکاء يا مؤسسين شرکت با ذکر مشخصات کامل هر يک و اقامتگاه او.
 7. اسامى مديران شرکت و اختيارات آن ها و مشخصات اشخاصی  که حق امضاء دارند.
 8. ذکر مشخصات بازرس يا بازرسان شرکت.
 9. تاريخ و چگونگی رسيدگى به حساب‌ها و چگونگى تقسيم سود و زيان شرکت.
 10. انحلال شرکت.
 11. ذکر دیگر نکته هایی که لازم باشد.
 12. در انتها شرکت‌نامه بايستی به امضاء مؤسسين برسد و در دفتر ثبت شرکت‌ها ثبت گردد. 

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسانوکیل ثبت تغییرات شرکت در ارتباط باشید.

مفتحریم مشاور ثبتی شما عزیزان باشیم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

سهام چیست؟

قسمتی از سرمایه شرکت که به سهامدار تعلق دارد سهم گفنه می شود.هم چنین سهم تعیین کننده میزان مشارکت،همکاری و ضمانت ها و منفعت های مالک سهام در شرکت سهامی می باشد

ثبت آنلاین شرکت در کرج

با عنایت به الکترونیکی شدن روال تقاضای ثبت شرکت در کرج در مرجع ثبت شرکت ها می توان از شیوه مراجعه به پورتال اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir و کامل نمودن فرم مربوطه به منظور به ثبت رسانیدن شرکت اقدام نمود.

اساسنامه شرکت

یکی از مهمترین بخش های شرکت را اساسنامه تشکیل می دهد. داشتن اساسنامه برای تمامی شرکت های سهامی اعم از خاص یا عام الزامی می باشد

وظایف مجمع عمومی عادی چیست؟

در این مقاله به وظایف مجمع عمومی عادی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

اساسنامه موسسات غیر تجاری

مطابق ماده 584 قانون تجارت منظور از تشکیلات غیر تجاری ، همان موسساتی است که به منظور اهداف غیر تجاری می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود مطالعه نمایید.

انتخاب نام شرکت در کرج

زمانی که یک شرکت شرایط تاسیس را دارد در ابتدا باید یک نام یا نشان را برای خود انتخاب نماید در این مقاله می توانید د رمورد انتخاب نام شرکت در کرج اطلاعات لازم را کسب نمایید

انواع موسسات غیر تجاری در کرج

موسسات غیر تجاری در کرج همان طور که از نام آنها مشخص می باشد موسساتی هستند که فعالیت های آنها تجاری در کرج نمی باشد در قانون تجارن انواع مختلفی برای موسسات غیر تجاری معرفی نموده است که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود .

تفاوت اساسنامه و شرکت نامه چیست ؟

در واقع اساسنامه سندی می باشد که به شرکت اعتبار می بخشد ولی شرکت‌نامه مختص شرکت‌هاى با مسؤوليت محدود، تضامنى و نسبى مى‌باشد در این مقاله به تفاوت اساسنامه و شرکتنامه می پردازیم لطفا مطالعه نمایید.

اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود در کرج

اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود در کرج متشکل از 27 ماده و سه تبصره است در این مقاله به شرح آن پرداخته می شود .

اساسنامه چیست؟

اساسنامه شرکت از جمله مواردی می باشد که در هنگام شروع یک فعالیت اقتصادی و ثبت شرکت با آن مواجه خواهید شد.در این مقاله به اساسنامه شرکت پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟