لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تعاونی در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج ثبت شرکتهای تخصصی در کرج
ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج ثبت شرکت ساختمانی عمرانی در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج افزایش سرمایه شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج ورود و خروج شریک در کرج
تماس با ما

کارت بازرگانی چیست ؟


کارت بازرگانی در انجام  فعالیت های اقتصادی و تجاری کاربرد دارد. تاجر در واقع به فردی گفته می شود که در زمینه بازرگانی مشغول به ورود و خروج  انواع محصولات و امور بازرگانی میپردازد.

کارت بازرگانی چیست ؟

اگر شخصی علاقه به انجام فعالیت های اقتصادی در عرصه بین الملل  دارد باید  جهت دریافت کارت بازرگانی ، اقدامات لازم را انجام دهد در غیر این صورت این امر امکان پذیر نمی باشد.

این کارت هم به افراد حقیقی و هم به شخصیت های حقوقی مثل شرکت ها اعطا می شود. کارت بازرگانی در انجام کار هایی مثل ثبت سفارش ، واردات کالا از مناطق آزاد زیر نظر گمرک و.. کار برد دارد . در ادامه به شرایط اخذ این کارت میپردازیم.

اعتبار اسنادی یا ال سی چیست و استفاده از آن چه مزایایی در تجارت دارد؟

برای اخذ کارت بازرگانی متقاضیان میتوانند به اتاق بازرگانی صنعتی در پایتخت یا استان های دلخواه خود مراجعه کنند که البته بعضی شرکت ها و موسسات توانستند مجوز نمایندگی آن را گرفته و امور مربوط این کارت را انجام دهند. در صورتیکه اشخا حقوقی مثل شرکت ها خواهان اخذ این کارت باشند باید در ابتدا شرکت را در ادارات های بازرگانی ثبت کنند (یعنی به‌صورت شرکت‌های ثبت شده نزد مرجع ثبت شرکت‌ها، به فعالیت بپردازند). علاوه بر این افرادی که به صورت استخدامی در مراکز دولتی مشغول به کار ند نمیتوانند از این کارت بهرمند شوند.

متقاضی باید دست کم 24 سال سن و دارای حداقل مدرک دیپلم باشد. و باید در نظر داشت که هر کارت فقط برای فعالیت در یک زمینه و مختص یک ملک صادر می گردد که در صورت صرف نظر کردن شخص از داشتن کارت بازرگانی باید به اتاق بازرگانی مراجعه کند.

جهت اخذ کارت بازرگانی در کرج می توانید با مجتمع وکیل ثبت تغییرات شرکت در تماس باشید 

مزایای کارت بازرگانی

-اگر مالک کارت بازرگانی یک شخص حقیقی باشد ان شخص بازرگان یا تاجر نامیده می شود و این موضوع به عنوان یک ویژگی مثبت نسبت افراد معمولی در عرصه تجارت تلقی میگردد.

-افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند و رفت و آمد های مستمر به کشورهای دیگر دارند ویزای بازرگانی اعصا میشود ( لازم به ذکر است که هر کور مقررات خاص خود را دارد)

-افرادی که کارت بازرگانی دارند جز اعضای اتاق بازرگانی به حساب می آیند.

- از مهمترین مزیت این کارت این است که برای ثبت نماد تجاری افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند میتوانند از نماد های تجاری بیگانه و غیر ایرانی استفاده نمایند.

-زیر نظر قانون میتوان با اخذ این کارت از مناطق آزاد کالا وارد کشور شود

-اعتبار کارت بازرگانی از یک تا پنج سال می باشد و در صورت به پایان رسیدن مدت آن میتوانید نسبت به تمدید اقدام نمایی

-شرط ارائه کارت بازرگانی به توابع خارجی این است که اگر این کارت برای یک تاجر خارجی در ایران صادر شود تاجران ایرانی هم میتوانند آزادانه در کشور مزبور فعالیت اقتصادی داشته باشند.

علاوه بر مطالب ذکر شده باید توجه داشته باشید که این کارت که به عنوان یک مجوز تلقی می شود امکان باطل شدنش در صورت بروز مشکل یا طبق شرایطی وجود دارد  مثلا اگر متقاضی یکی از شرایط داشتن کارت بازرگانی را از دست بدهد و نداشته باشد این کارت باطل خواهد شد علاوه بر این اگر فرد دارنده کارت بازرگانی از این کارت سوء استفاده کرده و مرتکب قاچاق شده باشد بطوریکه این موضوع کاملا ثابت شده باشد مطابق ماده 30 قانون گمرک ایران فرد از اتاق بازرگانی اخراج و کارت آن هم بی اعتبار خواهد شد.

پس افرادی هم که در این زمینه جرمی انجام داده باشند  ، به حکم مقامات قضایی از کل ی بعضی  حقوق اجتماعی بی نصیب می‌شوند (اگر محرومیتِ مصرحِ وی در این زمینه باشد)  به این معنی که کارت بازرگانی نمیتواند به آنها تعلق گیرد. برای افراد ورشکسته که هنوز وضعیت تصفیه‌ی حساب‌های آنها مشخص نیست، نیز کارت بازرگانی صادر نخواهد شد.

انواع کارت بازرگانی

کاربرد کارت تجاری در ثبت و سفارش و ترخیص کالا و صادرات و واردات کالا است.

کارت خدماتی، برای افرادی است که توانایی سرمایه گذاری و فعالیت در عرصه خدماتی را دارند.

کارت موردی، برای افراد یا شرکت هایی کخ فقط یک بار میخواهند کالا وارد کنند.

کارت تولیدی و صنعتی،برای افرادی که توانایی سرمایه گذاری در زمینه تولید را دارند (به این منظور که تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای تولیدات خود را وارد و سپس اقدام به تولید نمایند)

نکته: اخذ کارت بازرگانی نشان دهنده ی بازرگانان موفق و کارآمد نیست بطوریکه که هیچ مانعی در فعالیتشان نداشته باشند بلکه خیلی از این تجار با اینکه حاذق و دارای سابقه اند تازه برای اخذ این کارت اقدام کرده اند. اما این موضوع که باید برای کسب این کارت مدرک بازرگانی داشته باشید کاملا غلط است و صحت ندارد.

کاربرد کارت بازرگانی

با کارت بازرگانی می توان:

 1. از مناطق آزاد واردات انجام داد.
 2. کلیه کالاهای مجاز بازرگانی را می توان صادر نمود.
 3. با کارت بازرگانی ویزای تجاری صادر می گردد.
 4. با کارت بازرگانی گواهی مبدا صادر می شود.
 5. با کارت بازرگانی می توان در اتاق بازرگانی عضویت داشت.
 6. با کارت بازرگانی می توان با بازرگانان خارجی ارتباط برقرار نمود.
 7. با کارت بازرگانی می توان اطلاعات تجاری در سطح جهان را مبادله نمود.
 8. با کارت بازرگانی می توان در نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی و خارجی شرکت نمود.
 9.  مبادرت به امر صادرات و واردات کالا بصورت تجاری با کارت بازرگانی ممکن می شود.
 10. با کارت بازرگانی می توان به حق العمل کاری در گمرک اقدام نمود.
 11. ثبت سفارش و ترخیص کالا با کارت بازرگانی ممکن می شود.

مدارک مورد نیاز جهت صدور کارت بازرگانی

الف- اشخاص حقیقی

 • اصل مفاصاحساب مالیاتی موضوع 186 ماده ی قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلا مانع بودن صدور کارت بازرگانی.
 • دو صفحه فرم کارت بازرگانی و عضویت چاپ شده(تکمیلی از وب سایت به همراه مهر و امضاء متقاضی و گواهی امضاء توسط دفتر اسناد رسمی)
 • سه قطعه عکس شش در چهار،جدید،تمام رخ ،ساده.
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه که از زمان صدور آن 6 ماه بیشتر نگذشته باشد.
 • یک برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد(با امضای متقاضی کارت بازرگانی و اصل گواهی پلمپ دفاتر،از اداره ثبت شرکت ها)
 • اصل کارت ملی جهت برابر با اصل نمودن و یک سری رونوشت کامل از پشت و روی آن.
 • ارائه اصل و رونوشت مدرک تحصیلی معتبر(حداقل دیپلم)

تبصره:دارندگان پروانه ی بهره برداری صنعتی،کشاورزی،معدنی،خدمات فنی مهندسی و خدمات فناوری،اطلاعات و ارتباطات(ICT) از مراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه،از ارائه ی مدرک فوق معاف می باشند.
اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر با اصل شدن و یک سری رونوشت از پشت و روی آن.

 • داشتن حداقل سن 23 سال تمام.
 • اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام متقاضی فقط روی فرم الف قابل قبول است(با مهر امضای رئیس شعبه)ضمناَ حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتی که روی فرم (الف)تایید شده باشد قابل قبول است.
 • ارائه ی دسته چک حساب جاری مربوطه در زمان تشکیل پرونده جهت رویت الزامی می باشد.

ارائه یکی از مدارک ذیل:

 1. اصل و رونوشت سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی ،به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)
 2. اصل و رونوشت اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)
 3. اصل و رونوشت سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجاره نامه عادی به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)با امضای دوشاهد ذیل آن.
 • ارائه ی اصل و رونوشت مدرک تولیدی معتبر از یکی از وازارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامیست.(صنف های تولیدی دارای پروانه ی کسب مشمول این بند نمی گردند.)
 • ارائه کد اقتصادی جدید(اصل و رونوشت)و یا ارائه تاییدیه ی پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.irو تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور.

 ب- اشخاص حقوقی 

 • اصل و رونوشت کارت ملی.
 • رونوشت و اصل اساسنامه ی شرکت.
 • اصل مفاصاحساب مالیاتی موضوع ماده ی 186 قانون مالیات های مستقیم؛ مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی.
 • اصل اظهارنامه ی ثبت نام در دفاتر بازرگانی و اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها(با امضای مدیر عامل یا رئیس هیات مدیره) 
 • ارائه رونوشت و اصل اظهارنامه ی ثبت شرکت های سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ی ثبت شرکت ها باشد.(شرکت های سهامی عام و خاص)
 • ارائه رونوشت و اصل تقاضانامه ی ثبت شرکت های داخلی و شرکت های رسمی که ممهور به مهر اداره ی ثبت شرکت ها باشد.(شرکت های با مسئولیت محدود)
 • رونوشت و اصل روزنامه ی رسمی در مورد تاسیس و کلیه ی تغییرات شرکت که در موضوع شرکت صادرات و واردات قید شده باشد.
 • اصل و رونوشت کارت پایان خدمت.
 • اصل و رونوشت مدرک تحصیلی.
 • اصل و رونوشت سند مالکیت شش دانگ (در صورت اجاره بودن محل،اجاره نامه ی کد دار می بایست بنام شرکت و در سربرگ شورای اصناف و پرینت کد رهگیری و منطبق با بند 1-1-4 دستورالعمل صدور و تمدید کارت بازرگانی متناسب با رشته ی فعالیت و کسب و کار تجاری باشد.)
 • اصل گواهی عدم سوءپیشینه که از زمان صدور آن 6 ماه نگذشته باشد.
 • کد اقتصادی.
 • گواهی گمرک اعمال ماده ی 7 عدم مبادرت به قاچاق.
 • خرید تمبر به مبلغ 100.000 ریال بحساب دارائی واحد قبض که فرم توسط اتاق ارائه می شود.
 • شناسه ملی شرکت(شش قطعه عکس 4 در 6 و فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه)
 • تایید فرم (الف )مربوط به حساب جاری متقاضی.
 • تایید فرم (د) مربوط به تایید امضاء متقاضی به وسیله ی  دفترخانه.
 • اصل وکالت نامه ی رسمی در صورت داشتن وکیل.

مراحل صدور کارت بازرگانی

متقاضیان محترم به منظور کسب آگاهی در مورد مراحل صدور کارت بازرگانی می توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

کارت بازرگانی چیست ؟

کارت بازرگانی در انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری کاربرد دارد. در این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد کارت بازرگانی پرداخته می شود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟