لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تعاونی در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج ثبت شرکتهای تخصصی در کرج
ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج ثبت شرکت ساختمانی عمرانی در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج افزایش سرمایه شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج ورود و خروج شریک در کرج
تماس با ما

انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص


باتوجه به ماده 4 قانون تجارت شرکت های سهامی خاص به دو نوع شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص تقسیم می شود.

شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص به شرکت هایی گفته می شود که توسط تاسیس کنندگان هنگام راه اندازی شرکت تمام سرمایه فراهم شده است.وبر اساس ماده 5 قانون تجارت سرمایه شرکت های سهامی خاص نباید کمتر از 1.000.000 ریال باشد.

شرکت سهامی عام

شرکت هایی را شرکت سهامی عام می نامیم که موسسین انها بخشی از دارایی شرکت را از راه فروش سهام به مردم فراهم می کنند و براساس ماده 5قانون تجارت نباید سرمایه شرکت های سهامی عام کمتر از 5.000.000 ریال باشد.

نکته : در تمامی  ورقه ها  واطلاعیه ها وآگهی های شرکت در شرکت های سهامی عام اصطلاح  ( شرکت سهامی عام) ودر شرکت های سهامی خاص اصطلاح (شرکت سهامی خاص) می بایست  قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت به صورت واضح  وخوش خط  درج گردد.

تعریف بازرس

بازرس شرکت کسی است که بسته به مورد، مجامع عمومی مؤسس و عادی صاحبان سهام، او را برای نظارت در کارهای شرکت و امور مالی و محاسباتی آن، با هدف حفظ حقوق سهامداران براساس قوانین تجاری و مالی و اساسنامه شرکت و تهیه و تقدیم گزارش صحت و درستی و یا نادرستی اعمال مدیران به مجمع عمومی عادی تعیین می نمایند.

وظیفه رسیدگی به حساب های شرکت بر عهده بازرسان می باشد. علاوه براین نیز بازرسان عهد ه دار بررسی رعایت حقوق صاحبان سهام می باشند. بازرسان می توانند در هر زمانی که لازم و نیاز  باشد اسناد را دریافت کنند و نزد خود ضبط کنند.

تدوین و هماهنگی و تایید سود و زیان در شرکت یکی از مهم ترین مواردی است که بازرسان در آن نقش مهمی  دارند و بعد از تایید، به سازمان مربوطه ارائه می دهند؛ بنابراین هر ترازنامه ای که از جانب بازرسین خوانده شده باشد و تایید نشده باشد قانونی نمی باشد.

شرایط لازم برای بازرسان شرکت های سهامی خاص

در قانون تجارت و لایحه قانونی اصلاح آن، شرایط جداگانه ای به منظور دستیابی به عنوان بازرسی در شرکت های عام و خاص ( سهامی) شرایطی به صورت جدا جدا تعریف نشده است.

علاوه بر شرایطی که برای احراز سمت مذکور ذکر شده مشمول  بازرسان شرکت های سهامی عام و خاص هر دو می باشد که به شرح ذیل می باشد :

1. بازرس یا بازرسان از اشخاص نامبرده درماده ۱۱۱ لایحه قانونی تجارت نباید باشند یعنی :

الف- از مفلسین و اشخاصی که حکم ورشکستگی انها صادر شده است نباید انتخاب شوند.

ب- بازرسان نباید از افرادی که به دلیل جرم  و جنایت یا یکی از موارد ذکر شده در ذیل  از حقوق اجتماعی محروم  شده اند  باشند مانند:

« سرقت، خیانت درامانت، کلاهبرداری، جرم و گناهی که براساس  قانون، درحکم خیانت درامانت یا کلاهبرداری شناخته شده است، اختلاس، عوام فریبی ، تصرف غیرقانونی دراموال دولتی.»

۲. بازرس یا بازرسان نمی توانند  مدیریا مدیرعامل شرکت باشند.

۳‌. بازرس یا بازرسان نباید از افرادی باشند که  ازمدیریا مدیران و یا مدیرعامل شرکت، حقوق  و مزایا دریافت می کنند.

قانونگذار برای کسانی که با علم به موانع قانونی یاد شده سمت بازرسی را قبول کنند ضمانت اجرای کیفری تعیین نموده و در ماده ۲۶۶ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب اسفند ۱۳۴۷ مقرر می دارد :

" هرکس با وجود منع قانونی، از روی علم، سمت بازرسی را در شرکت های سهامی بپذیرد وبه آن عمل کند، به حبس انضباطی   ازدوماه تا شش ماه یا جزای نقدی از بیست هزار تا یکصد هزار ریال یا به هر دو مجازات محکوم خواهد شد."

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج

در شرکت با مسئولیت محدود در کرج تغییرات با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صورت خواهد گرفت که با توجه به تفویض اختیار از اساسنامه شرکت مبادرت به این امر می نمایند

مراحل ثبت تغییرات شرکت در کرج

تغییراتی که در شرکت می توان ایجاد کرد الزامی است که ثبت آن به پایان رسیده باشد . در نتیجه بر اساس مفاد اساسنامه تنظیم شده می توان در اموری تغییراتی را اعمال نمایید .

مدارک ثبت شرکت در کرج

جهت رسمی نمودن شرکت در کرج ثبت آن را در اداره ثبت شرکتها با ارائه دادن مدارک و مستنداتی مبنی بر فعالیت شرکت و مشخصات اعضا ارائه دهند

ثبت شرکت تعاونی در کرج

شرکت های تعاونی مشارکت های که از اجتماع افرادی در کرج در صنوف مختلف کنار هم می باشد که اهداف مشترکی را دنبال می کنند و به هم کمک می کنند

آیا شرکتهای سهامی دولتی هستند ؟

شرکتهای سهامی دولتی هستند یا خیر باید گفت قاعدتا این شرکت با اخذ مجوز قانونی ایجاد شده است و 50 درصد از سرمایه آن متعلق به دولت می باشد.

انواع شرکت های تجاری

شرکتهای تجاری به 8 دسته تقسیم بندی می شود که در این مقاله می توانید راهنمایی لازم را کسب نمایید

ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج

شرکت هایی که در جهت رفاه اقتصادی تشکیل می شوند و در جهت توسعه و پیشرفت اقتصاد می توانند گام بردارند شرکت های تولیدی صنعتی در کرج می باشد

تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

به محل آدرس هر شرکت می گویند که از نظر قانون به عنوان نشانی اصلی و دارای اعتبار به منظور هرگونه ارسال در نظر گرفته و اعلام می شود. پس از ثبت آن که شرکت ثبت شد می توان نسبت به تغییر آدرس اقدام نمود.

انتخاب اعضا هیئت مدیره شرکت در کرج

یکی از اساسی ترین ارکان اداره ی یک شرکت قسمت اجرایی شرکت می باشد که هیئت مدیره اطلاق می شود

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

شرکت سهامی عام که در کرج بیشترین سرمایه را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می کنند و الزامی است از این سرمایه 35 درصد در بانک بنام حساب شرکت سپرده گذاری شود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟