لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تعاونی در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج ثبت شرکتهای تخصصی در کرج
ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج ثبت شرکت ساختمانی عمرانی در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج افزایش سرمایه شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج ورود و خروج شریک در کرج
تماس با ما

انواع شرکت های تجاری


در کشور ایران قانون تجارت 8 دسته از شرکت هایی که قابلیت ثبت دارند را معرفی کرده است که عبارتند از : شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود،‌ شرکت نسبی، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، و شرکتهای تعاونی.

هر کدام از شرکت های نام برده شده در بالا به خودی خود توانایی فعالیت را دارند زیرا آنها شخصیت حقوقی دارند و هر کدام دارای حقوق ، وظایف و... هستند در ادامه انواع آنها را توضیح داده و چگونگی تشکیل آن را توضیح میدهیم.

انواع شرکت های تجاری در قانون تجارت ایران

۱. شرکت سهامی عام

موضوع این شرکت ها تجاری است مگر اینکه حوزه فعالیت دیگری داشته باشد. دارایی کل شرکت به سهم های کوچکی تقسیم میشود که قسمتی از آن توسط مردم خریداری می شوند و برای خرید این سهام باید در اسم نویسی شرکت نمایند. این شرکت حداقل با 5 نفر عضو باید تاسیس گردد  که هر یک در مقابل شرکت به اندازه ی سهم خود تعهد دارند و مسئولیت اضافی  ندارند مثلا اگر شرکت زیان ببیند سهامداران در مقابل بدهی به بار آمده هیچ مسئولیتی ندارند. زیرا شخصیت آنها در شرکت تاثیری ندارد. باید توجه کرد که در ثبت نام این شرکت حتما عبارت سهامی عام درج گردد یا قبل و یا بعد از اسم خود شرکت، همچنین در اطلاعیه ها ، تمامی اسناد و مدارک و... باید واضح و مرتب ثبت شود.

2. شرکت سهامی خاص

شرکت هایی هستند که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین شرکت تامین می گردد.. این شرکت دست کم باید از سه عضو تشکیل شده باشد در شرکت های سهامی سهام دار ، برگه های سهام دارد به عبارت دیگر اختیار تام سهم خود را داشته و در صورت تمایل میتواند آن را به فرد دیگری انتقال دهد. بنابراین خرید فروش این سهام اختیاری است و این یکی از مزایای شرکت های سهامی به حساب می آید.

علاوه بر این شرکت سهامی خصوصیاتی دیگر هم دارا ست مثلا هر یک از اعضا به مقدار سهم خود در مقابل شرکت متعهدند  همانطور که در شرکت با مسئولیت محدود این موضوع دیده می شود. یا اینکه سرمایه آورده ابتدای تاسیس شرکت حتما باید توسط خود موسسین تامین شود و اینکه به صورت اسم نویسی و فروش به عموم گر داوری شود امری غیر ممکن است. برای تاسیس این شرکت باید توجه داشت که آورده اولیه نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد و اگر به دلایل مختلف دارایی شرکت به شکلی کاهش یافت تمامی اعضا باید درصدد جایگزینی آن و یا تامین تا حدود یکسال پس از آن بر آیند و اگر این اتفاق نیفتد شرکت به شرکت دیگری چون " مسئولیت محدود " یا شرکت " تضامنی" تغییر شکل می دهد.

علاوه بر این باید در نظر داشته باشیم که عبارت ( خاص ) در ابتدا یا انتهای نام شرکت باید درج شود مانند : شرکت سهامی خاص الوند یا شرکت سهامی دماوند خاص و درج این کلمه باید در تمامی اسناد و برگه ها  شرکت به روشنی مورد استفاده قرار گیرد به این دلیل که این شرکت ها زیر مجموعه از شرکت های سهامی خانوادگی وده و مشتری باید از این موضوع آگاه شود.

۳. شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت نیز از حداقل دو شریک تشکیل می شود؛ ولی در آن، برخلاف شرکت های تضامنی و نسبی، مسئولیت شرکا در قبال طلبکاران شرکت محدود به آورده آنها در شرکت است.

بطور مثال اگر دارایی شرکت با مسئولیت محدود 100 هزار ریال باشد و برای پرداخت طلب طلبکاران کافی نباشد، طلبکاران بابت باقی مانده طلب خود، یعنی 20 هزار ریال دیگر، نسبت به دارایی شخصی شرکا حقی نخواهد داشت. وجوه مشترک این شرکت با شرکتهای تضامنی و نسبی این است که اولاً سرمایه شرکت به صورت سهام نیست، بلکه هر شریکی درصدی از سرمایه را مالک است که از آن به سهم الشرکه تعبیر می شود؛ ثانیاً سهم الشرکه را نمی توان بدون رضایت سایر شرکا به دیگران منتقل کرد.

در کل تاسیس شرکت با مسئولیت محدود با سهولت بیشتری انجام میگیرد تا تاسیس شرکت سهامی حتی خاص. فقط به دو عضو و تکمیل باقی شرایط برای تشکیل نیاز دارد. و کنترل این شرکت باید زیر نظر یک هیئت مدیره که دستکم سه عضو داشته باشد باید صورت گیرد در صورتیکه شرکت با مسئولیت محدود توسط یک یا دو مدیر انجام میشود که در این شرکت مجموعه ای برای کنترل و نظارت وجود ندارد البته اگر تعداد اعضا بالای دوازده نفر باشد یک هیئت ناظر میتوان تشکیل داد.

۴. شرکت نسبی

این شرکت برای فعالیت در عرصه بازرگانی استفاده می شود  و هر یک از اعضا به میزان سهم خود متعهد است البته از جهاتی هم شکل با شرکت تضامنی هم میتواند باشد . اما مسئولیت هر یک از اعضا به اندازه سهمی که در شرکت دارند مشخص میگردد. تاسیس این شرکت به حداقل 2 عضو نیاز دارد. برای ثبت نام شرکت الزامیست عبار ت شرکت نسبی و نام یکی از سهامداران را درج نماییم که اگه اسم شرکت شامل تمام سهامداران نشود استفاده از عبارت هایی چون " و شرکاء" اجباریست . بطور مثال  اگر دارایی  شرکت 100 هزار ریال و هر عضو دارای یک سهم 25 هزار ریال باشد، سرمایه شرکت زمان درخواست بستانکاران فقط 100 هزار ریال، اما بدهی 120 هزار ریال باشد، بستانکاران برای بدست آوردن آن  باقی مانده می توانند به اعضا برای دریافت مبلغ 20 هزار ریال رجوع کنند  که در این صورت هر یک از اعضا باید به اموال خصوصی خود دست بزنند و بدهی را پرداخت کنند. مقررات شرکت های ایرانی اسلامی در کشورهای دیگر کاربرد چندانی ندارد.

۵. شرکت تضامنی

کمترین نفر برای تاسیس این شرکت دو نفر است که هر دوی آن به شریک ضامن تبدیل می شود. البته این نوع شراکت مسئولیتی در مقابل در تمام پرداخت های شرکت ایجاد میکنند مثلا چنانچه شرکت با کسری مواجه شود نه تنها به میزان سرمایه شان بلکه بیشتر از آن مسئولیت دارند پس باید در نظر داشت که این در این شرکت علاوه بر تعهد شخصی تعهد تضامنی هم وجود دارد و افراد در مقابل بدهی یا ورشکستگی شرکت تماما مسئول و ضامن هستند . اگر طلب کاران شرکت تضامنی نتوانند با درخواست به شرکت، طلب خود را دریافت کنند، میتوانند حتی بعد از تعطیل شدن شرکت هم برای دریافت طالب خود به اعضای شرکت رجوع و از اموال شخصی آنها برای پس گرفتن طلبش استفاده نماید فقط لازم از که فرد طلبکار بدهی شرکت به خود را ثابت نماید.

۶و۷. شرکت ‌های مختلط

گاهی میبینیم که شرکت های مختلف همچون شرکت های سهامی یا مسئولیت محدود و شرکت ها تضامنی و نسبی باهم  ترکیب میشوند و یک شرکت جدید را به وجود می آورند سپس دو نوع سهام دار ضامن و سهام دار با مسئولیت محدود  هر دو در یک شرکت به فعالیت میپردازند.

گاهی یک مالک برای رفع بدهی یا عدم پرداخت نقدی به شرکت خود چند عضو اضافه میکند و آنها را به میزان بدهی شان از شرکت شریک کرده و سهام میدهد  در ادامه اگر با اینکه در شرکت عضو شدند بازهم از بدهی آنها باقی ماند اعضای ضامن شرکت در مقابل آن مسئولند و اعضا با مسئولیت محدود در این بخش هیچ نقشی ندارند.

انواع شرکت ‌های مختلط

شرکت مختلط غیر سهامی : یک شرکت تجاری است که دارای یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود می باشد و هیچگونه تقسیم سهمی در این شرکت دیده نمیشود. هر یک باید به نسبت نوع تضامنی یا مسئولیت محدود بودن سهمشان فعالیت کنند .

شرکت مختلط سهامی : شرکت مختلط سهامی شرکتی است مچون شرکت سهامی و تضامنی دارای اعضای ضامن و اعضای سهامدار میباشد. که در خصوص اعضای تضامنی قوانین شرکت تضامنی و برای اعضای سهامی قوانین شرکت سهامی مورد استفاده قرار میگیرد چنانچه دچار اختلالی شوند قوانین باید از قوانین خاصی بهره گیرند اداره شرکت هم باید توسط اعضای ضامن صورت بگیرد.

۸. شرکت ‌های تعاونی

در شکل دیگری از شرکت ها ، دارایی نقش بسزایی ندارد بلکه در این شرکت ها سهامداران و تعداد آن ها مهم است که به این نوع از شرکت ها، شرکت های تعاونی میگویند. این شرکت ها دو بخش دارند یا شرکت های تجاری هستند و به فعالیت های اقتصادی میپردازند یا حوزه فعالیتشان غیر تجاری است. این شرکت ها مطیع قانون تعاونی بوده و تصفیه در صورتی که شرکت تعطیل شود طبق مقررات تصفیه باید صورت بگیرد.

در معرفی شرکت های تعاونی مطلبی است که قانون بیان نکرده و این مطلب عبارت است از : شرکت های تعاونی منجر به برطرف کردن احتیاجات مشترک و بهتر شدن شرایط  اقتصادی افراد با توجه به همکاری و اعتماد به نفس ، خواهد شد.

معمولا قشر های پایین و ضعیف در جامعه همچون کارگران برای تامین نیازمندی ها و کالاهایی که ممکن است احتیاج داشته باشند باید به یکدیگر یاری برسانند و با همکاری هم ضرورت های خود را رفع کنند اما در غیر این صورت اینگونه افراد نمیتوانند زندگی مناسبی برای خود فراهم کنند و از مشکلات به راحتی عبور کنند. جمعیت ضعیف جامعه درست است که نه تنها به خوبی نیازهایش رفع نمی شود بلکه هر روزه به دلیل پیشرفت علم و فرهنگ بر آنها افزوده می شود اما اگر این تعداد قدرت شان را یکی کنند به یک نیروی بسیار بزرگ تبدیل خواهند شد که در کنار آنها اعضایی که ز این موضوع نفع می برند به نتایج تجاری مورد نظرشان برسند.

پس میتوان نتیجه گرفت که شرکت های تعاونی به منزله پیشرفت موقعیت اقتصادی و رفع نیاز اعضا تاسیس میگردد. با به وجود آمدن معضلات در اقتصاد و افزایش هزینه ها و خراب شدن بازار ، رفع نیازها و یافتن شغل امری بسیار مشکل خواهد شد .  

پس میتوان گفت چنانچه ارزش محصولات بالا رفته باشد ، اعضا میزان سرمایه لازم برای رفع نیازهای سالانه خود را  نتوانند تامین کنند مجبور میشوند مابقی آن را با مبلغ بیشتری روزانه از دست سوم یا چهارم تهیه نمایند. شرکت های تعاونی با اخذ مبالغی از اعضای شرکت نیازهای دست اول را میتوانند تامین نمایند و همان مبالغ دریافت شده را با مقدار کمی سود به آنها میفروشند.

اگر افرادی مانند کشاورزان یا صاحبان سرمایه مجبور شوند برای نیاز شدیدی که درآن دوره به پول دارند محصولات خود را در بازار پایین تر از قیمت به فروش می رسانند یا به اجبار تولیدات خود را با مبلغ کمتر به واسطه گران عرضه کنند یک شرکت تاسیس میکنند که تمامی تولیدات شان را در آن جا نگهداری کرده و هر روز مبلغ مورد نیازشان را به آنها پرداخت میکند و بعد از این محصولاتی که نگهداری شده با قیمت مورد توجهی به فروش رسیده که سود بسیار ناچیزی را به اعضای شرکت میپردازند.  

افرادی که تهی دست اند و راهی به جایی ندارند و نمیتوانند سرمایه ای یکجا را همانند وام بدست آورند با تاسیس این شرکت و پرداخت مبلغ کمی برای سرمایه شرکت، سندیت لازم را دریافت میکنند و هریک از اعضا در صورت نیاز میتوانند از شرکت وام با سود بسیار کم دریافت نمایند.

در این شرکت ها میزان مبلغ آورده یا و سمت افراد نقش بسزایی نداشته و هریک از آن ها به فقط دارای یک سهم و نظر در کل شرکت هستند و میزان سود بدست آمده هم بر اساس دارایی قسمت نمیشود. در واقع در این شرکت ها بیشتر تمرکز بر کار افراد هستند که در قانونی که به تازگی تصویب شده هم اصرار بر فعالیت اشخاص است و اشخاصی میتوانند در این شرکت ها عضویت داشته باشند که شخصی حقیقی و پر کار باشد. در کنار این موضوع قانونی مقرر کرده است که بخش های دولتی باید به اشخاصی که دارای تخصص بوده اما دارایی لازم برای انجام فعالیت ندارند، امکانات لازم را دراختیار شان گذاشته که اگر میل به تشکیل شرکت تعاونی داشتند اقدام نمایند.

انواع شرکت ‌های تعاونی

- تعاونی تولید : این شرکت ها اغلب در حوزه هایی چون پرورش ماهی ، کشاورزی ، دامداری، صنعت ، معدن ، سازندگی شهر و روستا  و از این دست موضوعات فعالیت میکند. از نظر پشتیبانی شرکت های تعاونی تولیدی از دیگر شرکت ها جلوتر بوده و مقدم ترند. اعضا در این شرکت ها باید فعال و مشغول به کاری باشند.

- تعاونی توزیع : این شرکت تمامی احتیاجات کار های عرضه کننده و استفاده کننده را با توجه به قوانین اجتماعی فراهم وی آورد که برای کمتر شدن هزینه ها و پرداختی صورت میگیرد. این شرکت ها برای  رفع احتیاجات کارگران ، روستاییان ، عشایر صورت میگیرد برای دادن سهم و حمایت از طرف سازمان های دولتی و مسائل دیگر که مربوط به تدارک و عرضه میشود ، فعالیت دارند.  در شرکت های تعاونی توزیع لزومی بر داشتن شغل اعضا وجود ندارد.

علاوه بر این شرکت های ذکر شده قانون تعاونی های چند منظوره ی دیگر را هم معرفی کرده که گویا این تعاونی های چند منظوره، با مخلوط شدن  تعاونی تولید و توزیع شکل میگیرد  بطور نمونه یک شرکت تعاونی را در نظر بگیرید که میخواهد همراه با بازسازی روستا ، برای روستاییان هم خوار بار تهیه کند. از آنجا که ورود هر یک از اهالی روستا در این تعاونی امکان پذیر است میتوان نتیجه گرفت که اعضای آن میتوانند بدون شغل هم باشند که البته مدیر و هیئت مدیره باید از بین آنها انتخاب گردد.

شرکت های تعاونی که در بالا توضیح داده شد از قابل توجه ترین شرکت های تجاری در ایران به حساب میآیند. ولی در حقیقیت شرکت های دیگری همچون شرکت جوینت و نجر هم وجد دارند. در کل اگر بخواهیم بگوییم تنوع شرکت های تجاری در عرصه بین الملل  روز به روز بیشتر میشود که البته بر اساس حیطه کاری ، میزان دارایی و مقررات هر یک باهم فرق میکنند باید در نظر داشت که با وجود این تفاوت ها، کالبد تمامی این شرکت ها یکسان بوده و زیر نظر قانون تجارت فعالیت میکنند اما بیشترین نوع مورد استفاده شرکت های تجاری ، شرکت های سهامی عام و خاص است.

مراحل ثبت شرکت های تجاری

برای کسب اطلاع بیشتر در مورد مراحل ثبت شرکت های تجاری می توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید مشاوران و کارشناسان خبره ما شما را در این امر یاری می نمایند.

 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

انواع شرکت های تجاری

شرکتهای تجاری به 8 دسته تقسیم بندی می شود که در این مقاله می توانید راهنمایی لازم را کسب نمایید

ثبت شرکت سهامی خاص در کرج

شرکت سهامی خاص در کرج در ابتدا باید تأسیس شود سپس اقدامات ثبت انجام شود بدین صورت که بعد از گذراندن مراحلی از قبیل تنظیم اساسنامه وامضا نمودن آن ، تعهد نمودن سرمایه شرکت ، انتخاب مدیران و بازرسان شرکت نیز توسط مؤسسان شرکت تشکیل می شود.

ثبت تغییرات موسسه در کرج

جهت اعمال هر نوع از تغییرات در موسسه باید مجمع عمومی فوق العاده و یا مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده تشکیل شود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج

اشخاصی که در تلاش هستند اجتماعی را از دو نفر بیشتر تشکیل دهند که به این امور بپردازند و سود حاصل از این تلاش و فعالیت را در بین خود تقسیم نمایند می توانند اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود نمایند

انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص

وظیفه رسیدگی به حساب های شرکت بر عهده بازرسان شرکت می باشد. علاوه براین نیز بازرسان عهد ه دار بررسی رعایت حقوق صاحبان سهام می باشند.

تفاوت مجامع عمومی

کلیه تغییرات و تصمیمات شرکتها طی مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق العاده و یا در جلسات هیأت مدیره انجام می پذیرد.

تأسیس شرکت قبل از ثبت آن

وقتی که یک شرکت حقوقی ثبت شود میتواند فعالیت شرکت سهامی داشته باشد. زمانی میتوان به این امر دست پیدا کرد که قوانین جاری در مجمع عمومی موسس برقرار شود و اختیاراتی که به او داده شده را انجام دهد.

ورود و خروج شریک شرکت در کرج

در ورود و خروج شرکا دو حالت صورت می گیرد. اول اینکه شخص جدیدی بجای شخص قبلی جایگزین می شود دوم اینکه بنا به دلایلی شخص جدیدی به شرکت اضافه می شود

ثبت تغییرات شرکت تعاونی در کرج

در شرکتهای تعاونی می توانید بر اساس نوع مفاد اساسنامه شرکت تغییراتی را انجام دهد که در جهت پایدار ماندن آن شرکت می باشد

ثبت شرکت تعاونی در کرج

شرکت های تعاونی مشارکت های که از اجتماع افرادی در کرج در صنوف مختلف کنار هم می باشد که اهداف مشترکی را دنبال می کنند و به هم کمک می کنند

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟